Home Articole Cultura Câștigătorii concursurilor de recitare la ediția a XVII-a a Festivalului „Primăvara Poeziei

Câștigătorii concursurilor de recitare la ediția a XVII-a a Festivalului „Primăvara Poeziei

Evaluare utilizator: / 0
Cel mai slabCel mai bun 

Câștigătorii concursurilor de recitare la ediția a XVII-a a Festivalului „Primăvara Poeziei/ A Költészet Tavasza” La Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj au avut loc, în perioada 5-6 mai 2017, în cadrul celei de-a 17-a ediții a Festivalului  „Primăvara Poeziei/ A Költészet Tavasza”,  și concursurile de recitare – din lirica românească și din lirica maghiară.

 

Câștigătorii concursului de recitare în limba maghiară

 

Juriul, format din Kiss László (președinte), Lakatos Mihály, Demény Péter, Gerge Resző și Halmosi Sándor (membri), a acordat următoarele premii:

Clasele V – VII

Premiul I – Farkas Eva Julia (Cehu Silvaniei); Premiul II – Szabó Kincső (Școala „Simion Bărnuțiu” Zalău); Premiul III – Debreceni Máté (Școala „Simion Bărnuțiu” Zalău); Mențiuni – Varga-Göcz Nikolett (Liceul „Cserey – Goga” Crasna), Dimény Panna Valéria (Liceul „Cserey – Goga” Crasna).

Clasele VIII – IX

Premiul I – Megu Róbert (Colegiul „Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei); Premiul II – Vicsi Márk (CNS Zalău); Premiul III – Cséri Alexandra (Vasvar, Ungaria); Mențiuni – Szalai Erzsébet Krizsta (CNS Zalău), Lukács Zsuzsa (Colegiul „Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei).

Clasele X – XII

Premiul I – Futó Friderika (CNS Zalău); Premiul II – Sepsi Melinda (Liceul Pedagogic Zalău); Premiul III – Antal Krisztián Tamás (CNS Zalău); Mențiuni – Hajas Timea (Liceul „Cserey – Goga” Crasna), Bálint Bettina (CNS Zalău).

 

Câștigătorii concursului de recitare în limba română:

 

Juriul, format din Marcel Lucaciu (președinte), Ion Pițoiu-Dragomir și Daniel Hoblea, a acordat următoarele premii:

Clasele V – VIII

Premiul I - Țițaș Alexia – Tayssa (Școala „Mihai Eminescu” Zalău), Remeș Antonia-Maria (Școala „Mihai Eminescu” Zalău); Premiul II – Mărginean Andra Cristina (Școala nr. 1 Fodora); Premiul III – Elekes Andrada Ioana (Liceul „Avram Iancu” Zalău); Mențiuni – Lăcătuș Crodruța Daniela (Școala nr. 1 Agrij), Câpâlna Magdalena (Școala nr. 1 Fodora), Rus Andrada Cătălina (Școala „Vasile Breban” Crișeni).

Clasele IX – XII

Premiul II – Rad Iulia Daniela (CNS Zalău); Premiul III – Malița Maria Lavinia (CNS Zalău); Mențiune – Iancău Alexandra (Colegiul API Zalău).

Premii speciale – Pușcaș Rareș Sebastian (Școala nr. 1 Agrij); Mureșan Melissa Alexandra (Școala „Porolissum” Zalău); Miclea Claudia Alexandrina (Școala Fodora); Petran Lorena Denisa (Școala „Vasile Breban” Crișeni); Lung Cătălina (Școala „Vasile Breban” Crișeni); Giugum Iulian (Școala „Vasile Breban” Crișeni); Bob Ana-Maria (Liceul Tehnologic Gâlgău).

 

Adauga comentariul tau

Membrii ztv

ZTV.ro
Sondaj
Vremea

Prognoza meteo pentru azi, miercuri 23 august 2017

Zalau 9°C | 20°C Cer senin
Cluj-Napoca 8°C | 20°C Cer senin
Baia-Mare 8°C | 18°C Cer parţial noros
Bucuresti 13°C | 25°C Cer senin
Satu-Mare 10°C | 23°C Cer senin
Timisoara 9°C | 25°C Cer senin
Constanta 17°C | 25°C Ploaie
Brasov 7°C | 22°C Cer senin

alte orase

atentionare meteo

Horoscop
Newsletter ZTV


Primeşte HTML?

Mini Chat
Contacteaza-ne!
Urmareste-ne pe Facebook!
Utilizatori Online
1 membru online
Forum

More Topics »