17 PERSOANE AMENDATE DE JANDARMI

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE PE JOZSA BALINT
20 aprilie 2015
JUDECATOR SUSPENDAT DIN FUNCTIE IN 20 MARTIE
20 aprilie 2015

17 PERSOANE AMENDATE DE JANDARMI

În perioada 17 – 19 aprilie a.c., structurile de ordine publică ale Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Sălaj au

executat mai multe acţiuni şi misiuni specifice în vederea prevenirii producerii faptelor antisociale şi asigurării climatului de ordine şi siguranţă publică la nivelul judeţului.

 

Jandarmii au acţionat pentru menţinerea ordinii publice şi realizarea dispozitivelor de siguranţă, executând misiuni atât independent cât şi  în cadrul patrulelor mixte în cooperare cu Poliţia.

Astfel, cu ocazia misiunilor executate, jandarmii au legitimat peste 80 de persoane şi au aplicat 22 de sancţiuni contravenţionale, 5 persoane fiind sancţionate cu avertisment scris iar alte 17  cu amendă, valoarea totală a amenzilor fiind de 3600 lei.

Majoritatea sancţiunilor contravenţionale au vizat fapte cum ar fi, săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare de natură să tulbure ordinea şi linştea publică, consumul de băuturi alcoolice în locuri publice, provocarea ori participarea efectivă la scandal în locuri sau localuri publice, precum şi pentru apelarea în mod repetat la mila publicului de cãtre persoane apte de muncă.

Jandarmii recomandă cetăţenilor să  sesizeze  asemenea aspecte de încălcare a normelor de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, prin intermediul sistemului unic pentru apeluri de urgenţă „112” sau celui mai apropiat echipaj de jandarmi, în vederea intervenţiei oportune şi eficiente.

 

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *