OLIMPIADA DE ARGUMENTARE, DEZBATERE ŞI GÂNDIRE CRITICĂ „TINERII DEZBAT” , EDIȚIA 2019
REZULTATE LA ETAPA JUDEŢEANĂ
Vineri, 24 mai 2019, a avut loc la Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai„ din Zalău
etapa judeţeană a Olimpiadei de argumentare, dezbatere şi gândire critică „Tinerii dezbat”,
ediţia 2019.
La ediţia din acest au participat un total de zece echipe formate fiecare din câte trei
elevi din urmăroarele licee: Colegiul Naţional ”Silvania” Zalău, Colegiul Național „Simion
Bărnuțiu” Șimleu-Silvaniei, Colegiul Tehnic ”Iuliu Maniu” Șimleu-Silvaniei, Liceul Ortodox
”Sfântul Nicolae” Zalău, Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Hida, Colegiul Tehnic
”Alesandru Papiu Ilarian” Zalău și Liceul Pedagogic ”Gheorghe Șincai” Zalău, gazda
competiției.
În conformitate cu precizările Ministerului Educaţiei Naţionale, elevii au dezbătut
următoarele teme (moţiuni):
Secţiunea „ÎNCEPĂTORI”:
1.„Acest parlament crede că votul obligatoriu va crește calitatea democrației în România.”
2.„Acest parlament crede că ar trebui introduse amenzi pentru utilizatorii casnici care nu
colectează selectiv deșeurile.”
Secțiunea „AVANSAŢI”:
1.„Acest parlament consideră că, în obținerea progresului școlar, cooperarea este mai
importantă decât competiția.”
2.„Acest parlament crede că imigranții sunt o soluție viabilă pentru reducerea deficitului de
forță de muncă din România.”
În urma desfăşurării meciurilor, a evaluării calităţii şi pertinenţei argumentării
moțiunilor dezbătute, Comisia de specialitate pentru organizarea şi desfăşurarea etapei
judeţene a olimpiadei a comunicat următoarele rezultate:
ECHIPE
Secţiunea „ÎNCEPĂTORI”:
Premiul I – Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău,
Premiul II – Colegiul Tehnic ”Iuliu Maniu” Șimleu-Silvaniei,
Premiul III – Colegiul Tehnic ”Alesandru Papiu Ilarian” Zalău,
Mențiune – Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” Zalău.
Secţiunea „AVANSAŢI”:
Premiul I – Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău,
Premiul II – Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Hida,
Premiul III – Colegiul Național „Silvania„ Zalău,
Mențiune – Colegiul Tehnic ”Iuliu Maniu” Șimleu-Silvaniei.
INDIVIDUAL – „CEL MAI BUN VORBITOR„
Secţiunea „ÎNCEPĂTORI”:
Premiul I – Mărcuș Paul, Colegiul Tehnic ”Alesandru Papiu Ilarian” Zalău,
Premiul II – Man Mihaela, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău,
Premiul III – Elekeș Andrada, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău,
Mențiune – Rogoz Lorena, Colegiul Tehnic ”Alesandru Papiu Ilarian” Zalău.
Secţiunea „AVANSAŢI”:
Premiul I – Naghi Lavinia, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău,
Premiul II – Oprea Marius, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău,
Premiul III – Chiș Paul, Colegiul Național „Silvania„ Zalău,
Mențiune – Pintea Paul Andrei, Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Zalău.
Echipele câștigătoare ale Premiului I de la fiecare secțiune vor reprezenta județul Sălaj la
etapa națională, în perioada 08-13 iulie 2019, la Piatra-Neamț.
Felicitări tuturor participanților și mult succes în continuare!