O nouă carte a doamnei Silvia Bodea Sălăjan, „Cod roșu pentru iertare” 

Volum despre învățarea prin implicare activă în comunitate, publicat la Editura „Caiete Silvane”
6 noiembrie 2025
Dezbatere „Iuliu Maniu și Corneliu Coposu – viziune și rigoare morală. De ce are nevoie viitoarea elită a României și generația tânără de exemplul lor?”
7 noiembrie 2025

O nouă carte a doamnei Silvia Bodea Sălăjan, „Cod roșu pentru iertare” 

În colecția „Scriitori sălăjeni” a Editurii „Caiete Silvane” a apărut cu sprijinul Consiliului Județean Sălaj și al Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj o nouă carte a doamnei Silvia Bodea Sălăjan, „Cod roșu pentru iertare”.

„Firul narativ al confesiunilor e potrivit cu o tentă evidentă de suspans, căci abia spre final aflăm de ce a fost arestat Sorin și cum și cînd a fost arestat (una din scenele cele mai pregnante dintre cele povestite de Sorin). Pînă spre acest punct inițial al peripețiilor, confesiunile parcurg «momente dramatice pe care le-a trăit acolo», cum îi spunea el la acea temniță a ororii, dar și clipe senine ale copilăriei alături de părinți și de frații lui. E ca și cum confesiunile ar fi fost aranjate în racursiu printr-un montaj de secvențe. O carte, pe scurt, scrisă din/cu pietate, menită să fie un omagiu adus celor care s-au sacrificat pentru un ideal și care și-au topit suferințele într-un ethos luminos.” (Al. Cistelecan)

Din cărțile publicate de scriitoarea Silvia Bodea Sălăjan (membră a Uniunii Scriitorilor din România, filiala Cluj și a Asociației Scriitorilor din Județul Sălaj) la Editura „Caiete Silvane” amintim „Luminile iertării” (2024), „Restart – Timp răscumpărat” (2024), „Singurătatea celor învinși” (2021) și „Colecționarul de oglinzi” (2020).

„Caiete Silvane”, revista și editura Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj, instituție a Consiliului Județean Sălaj.

www.culturasalaj.ro

www.caietesilvane.ro

www.edituracaietesilvane.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *