VACANŢA LA MUZEU
Proiectul oferă copiilor şansa să petreacă o vacanţă inedită, descoperind în cadrul atelierelor de creaţie, tainele unor străvechi
meşteşuguri (olărit, modelaj, icoane pe sticlă, cusut, împletituri, podoabe populare din mărgele) şi alte activităţi de divertisment şi socializare.
Proiectul este la a doua ediţie şi s-a bucurat de un real succes.
Coordonatorii proiectului sunt:
Jugrăstan Dora – restaurator
Marianciuc Ela – restaurator
Mureşan Olimpia – muzeograf
Dejeu Romolica – conservator
Astfel, timp de trei săptămâni
Astfel, timp de trei săptămâni, copii vor afla cum se făcea pe vremuri vopsitul, spălatul şi călcatul hainelor la bunici”, vor învăţa să coase motive populare de pe costumele bunicilor, vor asculta lecturarea unor mituri şi legende, vor învăţa să picteze pe sticlă, să confecţioneze zgărzi din mărgele, să împletească sfoară, să modeleze vase din lut şi multe alte lucruri interesante şi atractive. Proiectul se va desfăşura în cursul lunii iulie în două serii, cu grupe de câte 15 copii de vârste apropiate. Se vor desfăşura câte două sau trei activităţi pe zi alternate cu pauze de divertisment în care se vor învăţa jocuri iar activităţile se vor relua a doua zi.
Îi aşteptăm pe toţi copiii interesaţi să se inscrie la aceste activităţi. Activităţile se vor derula în spaţiile Muzeului de Artă „Ioan Sima”.