4 persoane s-au ales cu dosar penal in weekend

Accident mortal pe trecerea de pietoni: i-a rupt ambele picioare
4 septembrie 2011
Accident cu doua victime la Romanasi
5 septembrie 2011

4 persoane s-au ales cu dosar penal in weekend

Patru persoane s-au ales la acest sfârşit de săptămână, cu dosar de cercetare penală, pentru săvârşirea infracţiunilor prevăzute de OUG 195/2002, privind circulaţia pe drumurile publice, după ce au fost identificate, în trafic, încălcând anumite reguli de circulaţie rutieră.

Primul ghinionist a fost depistat vineri dimineaţa, de poliţiştii din cadrul Secţiei 5 de Poliţie, pe DN 1G, în localitatea Hida. Andrei P., de 27  ani, din comuna Mirşid, conducea autoturismul cu o alcoolemie de 0,42  mg/l alcool pur în aerul expirat.

Seara, în jurul orei 22:13, poliţiştii din cadrul Secţiei 3 de Poliţie, aflându-se în timpul activităţilor de control şi supraveghere a traficului rutier, pe DJ 108 E, în localitatea Napradea, l-au oprit pentru control pe H. Augustin, de 37 ani, din localitate. Şoferul a fost testat cu aparatul alcooltest, iar rezultatul a evidenţiat o alcoolemie de 0,62 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ambii conducători auto au fost conduşi la Spitalul Orăşenesc Jibou, pentru recoltare de  probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.

Sâmbătă dimineaţa, Ioan D., în vârstă de 28 de ani, din comuna Vîrşolţ, a fost identificat de oamenii legii, conducând autoturismul pe şoseaua ocolitoare a municipiului Zalău, cu o alcoolemie de 0,46 mg/l alcool pur în aerul expirat.

O zi mai târziu, o minoră de 17 ani, din localitatea Horoatu Crasnei, şi-a încercat curajul pe DJ 108 G, la ieşirea din localitatea Crasna, fiind surprinsă de poliţiştii Secţiei 6 de Poliţie, în timp ce conducea autoturismul, fără a poseda de conducere.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *