


poliţiştii Biroului Rutier, au oprit pentru control autoturismul condus de un zălăuan de 56 ani.
La testarea cu alcooltestul a rezultat o alcoolemie de 1,04 mg/l alcool pur în aerul expirat. Şoferul a fost condus la spital pentru recoltare de mostre biologice în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei. De asemenea, exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată până la soluţionarea cauzei.
Şi nu a fost suficient! În aceeaşi zi, la ora 19:48, pe strada Gheorghe Doja, oamenii legii l-au depistat pe bărbat în timp ce conducea autoturismul cu alcoolemie de 1,11 mg/l alcool pur în aerul expirat, deşi nu avea dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice.
Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o alcoolemie peste limita legală şi conducere pe drumurile publice a unui autoturism de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată.