În data de 29 iunie 2012, ora 19,40, pe DN 1F, între localităţile Zalău şi Ciumărna, O. Cătălin, 18 ani, din Zalău, conducea o bicicletă, iar
în parcarea de la Km 79, pe sensul de mers Cluj Napoca – Zalău, a intenţionat să se oprească, moment în care a căzut şi s-a accidentat grav. Acesta a fost transportat la spital, pentru acordarea de îngrijiri medicale.
În data de 30 iunie 2012, ora 12,54, pe DN 1F, în localitatea Sărmăşag, B. Tiberiu, 27 ani, din Floreşti, conducator auto la o firmă privată din Vetiş, jud. Satu Mare, se afla la volanul unei autoutilitare, când a lovit din lateral un biciclist de 56 ani din Sărmăşag, care deşi întâlnise indicatorul cedează trecerea, a intrat în intersecţie fără a acorda prioritate autoutilitarei. În urma impactului, biciclistul a fost rănit grav.