DOSAR PENAL PENTRU VATAMARE CORPORALA

ACCIDENT GRAV IMPLICAT UN MOTOCICLIST
14 aprilie 2015
ADI A CONDUS BEAT SI FARA PERMIS
14 aprilie 2015

DOSAR PENAL PENTRU VATAMARE CORPORALA

La data de 12 aprilie a.c., ora 23.05, C. Iulian,62 ani, din Stîrciu, a sesizat poliţia despre faptul că, în timp ce  se deplasa în calitate de

pieton pe partea stângă a drumului, a fost acroşat  de către un autoturism.  Conducătorul auto l-a transportat la domiciliu, dar simţindu-se rău, bărbatul a  solicitat ambulanţa pentru a i  se acorda îngrijiri medicale.  În urma cercetărilor efectuate, s-a constatat că O. Teodor, 27 ani, consătean cu  victima, a condus un autoturism prin localitate, iar într-o curbă uşoară la stânga, l-a  acroşat pe bărbat cu  oglinda din partea dreaptă faţă. După ce l-a transportat la domiciliu, conducătorul auto a părăsit locul  accidentului fără să anunţe Poliţia. Atât şoferul, cât şi bărbatul accidentat au fost testaţi cu aparatul  alcooltest, rezultatul evidenţiind o îmbibaţie alcoolică de 0,13 mg/l alcool pur în aerul expirat (şofer),  respectiv 0,85 mg/l alcool pur in aerul expirat (victimă).

 

Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă şi părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea poliţiei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *