În perioada 13-18 Martie 2008, ELSA Cluj-Napoca, filiala localǎ a celei mai mari organizaţii a studenţilor de la Drept, organizeazǎ pentru a doua oarǎ consecutiv Runda
Regionalǎ a ELSA Moot Court Competition. Competiţia paneuropeanǎ de procese simulate, a cǎrei speţǎ pe Drept Comercial a fost propusǎ de catre Institutul de Drept, Ştiinţǎ şi Tehnologie din Taiwan, va desemna 4 echipe care, alǎturi de alte universitǎţi din toatǎ lumea, vor participa la începutul lunii Aprilie la Runda Finalǎ – tradiţional ţinutǎ la Geneva.
Pentru Runda Regionalǎ de la Cluj-Napoca, au fost selectate echipe de câte 2-5 membri reprezentând urmǎtoarele universitǎţi: Martin Luther University, Halle (Germania), The Graduate Institute of International Studies, Geneva (Elvetia), University of Helsinki (Finlanda), Saint-Petersburg State University (Rusia), Universita Degli Studi, Facolta di Giurisprudenza Padova (Italia), University of Copenhagen (Danemarca), National Taras Shevchenko Institute of International Relations Kyiv (Ucraina), Ivan Franko Lviv National Univeristy (Ucraina) şi University of Szeged (Ungaria).
Juriul, de asemenea, va fi format din 3 judecǎtori internaţionali şi 3 din ţarǎ. Sesiunile vor avea loc la Hotel Belvedere, Cluj-Napoca, de Vineri, 14 martie, pânǎ Duminica, 17 Martie, astfel: de la ora 09:30 la 11:30 şi de la ora 12:30 la 14:30, în fiecare zi.
Social program
Thursday 13.03
Arrival of the participants
20:00 Welcome dinner Hotel Belvedere
Friday 14.03
07:00-09:00 breakfast
09:30-11:30 round 1
11:30-12:30 coffee break
12:30-14:30 round 2
15:30-17:00 participants The Art Museum
18:00-19:30 panellists Aroma Restaurant
15:00-19:00 participants – lunch
– Enigma café
– visit the city centre
Seara: Party Diesel
Saturday 15.03
07:00-09:00 breakfast
09:30-11:30 round 1
11:30-12:30 coffee break
12:30-14:30 round 2
15:00-19:00 panellists – lunch
– wine tasting
participants – lunch
– Bowling
21:00-…. Dance party {retro party/ oldies but goldies}
Sunday 16.03
07:00-09:00 breakfast
09:30-11:30 round 1
11:30-12:30 coffee break
12:30-14:30 round 2
16:00-17:30 the ethnographic museum
15:00-18:00 panellists – ceainaria din Parcul Central
Participants – lunch
– pool
19:00-23:00 Farewell dinner – Piramida restaurant
– traditional party
23:00-…. Party Zink Club
Monday 17.03
07:00-09:00 breakfast
09:00-13:30 Field trip
14:00-16:00 lunch “Casa Ardeleana” Restaurant
16:00-20:00 Shopping “Iulius Mall”
21:30 Party
Tuesday 18.03
departure
Tudor Bolgar
Facultatea de Drept, Cluj-napoca