ZILELE CETATII 2008

Acc. grav
A accidentat grav o femeie
29 iulie 2008
Nu cadeti prada escrocilor
31 iulie 2008

ZILELE CETATII 2008

program zile romaneVineri, 1 august, Zalău, scenă

18.00-18.05 Deschidere eveniment

18:11 – 19:41 Spectacol de muzică şi coregrafie Palatul Copiilor 19.42 – 19.47         Discurs primar

20:01 – 20:26 ONE STEP

20:33 – 21:18 ATARIA

21:30 – 21:40 NEW  STYLE (dans modern)

21:46 – 22:16 LK DIO

22:23 – 23:08         TALISMAN

Sâmbătă, 2 august, Zalău, oraş şi scenă

9:00      Defilare cu fanfara şi majoretele pe traseul Perla – Primărie, finalizată cu un program de divertisment fanfară în faţa Primăriei Municipiului Zalău.

10:00   Şedinţa festivă, locaţia: Sala “Avram Iancu” a Primăriei Municipiului Zalău.

20:00   Premierea olimpicilor, locaţia: Scena Casei de Cultură

20:48 – 21:33 SMILEY

21:39 – 22:34 VAMA

23:00            FOC ARTIFICII

23:15 – 23:47 IRIS

Duminică, 3 august, Zalău, scenă

16.00 – 16.45 Program de divertisment cu fanfara Promenada

Spectacol muzical Coregrafic "Mândre-s horile la noi"

17:00 – 18:30 Ansamblul Folcloric Meseşul şi soliştii vocali Nicolae Mureşan, Lucreţia Bolba, Valeria Suciu, Lenuţa Petruş – moment artistic cu Nănaşii Liviu Petriş şi Marcel Mureşan

                  – coregrafia: Radu Mureşan

                  – dirijor: Ioan Iluţ

18:30 – 19:00 Ansamblul Folcloric Meseşul, secţia maghiară

                  – coregrafia: Ştefan Maty

                  – conducerea muzicală: Ştefan Silaghi

                  Ansamblul de Dansuri “Socăciţele” din Meseşeni

19:00 – 20:10 Ansamblul Folcloric Columna şi soliştii Ioana Lazăr, Alexandra Chira, Vlăduţa Lupa, Ionuţ Dragoş Albert, Dana Maria Huja,

                  – coregrafia: Gabriela şi Marin Hossu

                  – conducerea muzicală: prof. Grigore Grigoruţ

                  – regia spectacolului: prof. Pamfil Vlaicu

20:10 – 20:35 Ancuţa Anghel şi grupul său din Maramureş

20:35 – 23:35 Ansamblul Artistic Profesionist "Porolissum” şi soliştii vocali: Rodica Pop Seling, Aurora Moga Popovici, Ileana Domuţa Mastan, Nicoleta Voica, Sava Negrean Brudaşcu, soţii Valeria şi Traian Ilea, Nicolae Furdui Iancu şi Crai Nou

                  -coregrafia: Marin Hossu

                  -conducerea muzicală: prof. Grigore Grigoruţ

                  -coordonator spectacol: prof. Pamfil Vlaicu

                  -prezentarea spectacolului: Ioan Pintea

ALTE ACTIVITĂŢI:

Activităţi sportive:

– Cupa Zalăului volei băieţi, locaţia: sala de sport de la Liceul A. Papiu Ilarian

   1 august, orele 16:00 – 20:00 | 2 august, orele 9:00 – 14:00

– Concurs skanderbeg, locaţia: Parcul Municipal, 1 august, ora 17:00

– Cupa Zilele Zalăului – Orientare sportivă, locaţia: Parcul Municipal, 2 august, ora 9:30

Activităţi specifice persoanelor vârstnice (şah şi table), locaţia: Clubul pensionarilor

21 – 24 iulie, orele 15:00 – 19:00 | 28 – 29 iulie, orele 15:00 – 19:00 | 30 iulie, orele 15:00 – 19:00

31 iulie, orele 15:00 – 17:00 | Festivitatea de premiere: 31 iulie, ora 18:00

Concursul “Cine ştie câştigă”, locaţia: Muzeul Judeţean

29 iulie – 1 august, orele 10:00 – 17:00 | 2 august, orele 10:00 – 14:00

Festivitatea de premiere: 2 august, ora 17:00

Consiliul Local al Tinerilor – Ateliere pentru copii, locaţia: Parcul Central, 2 august, ora 11:00

Expoziţia “Măşti şi ritualuri de carnaval”, locaţia: Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă

1 – 3 august, orele 9:00 – 17:00

Târgul meşterilor populari, locaţia: pe B-dul Mihai Viteazul, 2 – 3 august, pe tot parcursul zilei
 
 
 

FESTIVALUL ZILELE ROMANE 2008

Zalău, sâmbătă 2 august 2008

11:00 – 12:00 În faţa Casei de Cultură a Sindicatelor, prezentarea formaţiilor de luptă: Legio XV Apollinaris, Colegium Gladiatorium , Gladiatoria Panonnica, Terra Dacica Aeterna.

Spectacole în Grădina Colegiului Naţional Silvania

12:30 – 13:00 Teatru magic şi dans, Zânele Zalăului

„Apă despletită”, „Rodia”, „Vânt curăţător”, „Soare sclipitor”.

13:00 – 13:20 Prezentare formaţie de luptă, Legio XV Apollinaris

13:20 – 13:40 Lupte cu gladiatori, Familia Gladiatoria Panonnica

13:40 – 13:50 Dans roman, New Style

13:50 – 14:10 Demonstraţie de luptă, Legio XV Apollinaris

14:10 – 14:40 Lupte între daci şi romani, Terra Dacica Aeterna

14:40 – 15:00 Lupte cu gladiatori, Familia Gladiatoria Panonnica

15:00 – 15:10 Dans oriental, New Style

15:10 – 15:55 Lupte cu gladiatori, Colegium Gladiatorium

15:55 – 16:05 Lupte infanteria romană-cavaleria dacă, Terra Dacica Aeterna

16:10 – 16:30 Teatru magic şi dans, New Style

„Rit de trecere”, „Laudă pământului”, „Furtuna"

16:30 – 16:50 Demonstraţii de luptă, Legio XV Apollinaris

16:50 – 17:10 Scene de călărie şi măiestrie, Terra Dacica Aeterna

17:15 – 17:35 Lupte cu gladiatori, Familia Gladiatoria Panonnica

17:35 – 18:05 Teatru roman "Moartea lui Antinous"

18:05 – 18:35 Muzică şamanică cu tobe, Nagual

19:00 – 20:00 Parada militară pe traseul Primăria Zalău, Bdul M. Viteazul-Zahana-retur

20:00 – 20:30   Teatru roman "Memento mori!", trupa Luca Mărgean

20:30 – 20:40 Dans roman, New Style

20:40 – 21:10 Muzică şamanică cu tobe, Nagual

21:10 – 21:25 Dans oriental, New Style

21:25 – 21:35 Jonglerii cu foc, Terra Dacica Aeterna

21:35 – 21:50 Dans ritualic, New Style

„Dansul zeiţei Nemesis”, „Litania focului”, „Ritual de iniţiere în tainele Magnei Mater”

21:50 – 22:10 Jonglerii cu foc, Flame Out

22:30  Închiderea spectacolelor

Evenimente în Grădina Colegiului Naţional Silvania

12:00 – 18:00 Căsătorii romane

16:30 – 17:30 Ateliere de tir cu arcul, de aruncare cu suliţa la ţintă pentru spectatori. Reprize de călărie pentru copii

17:30 – 18:20 Şcoală de gladiatori pentru spectatori

Porolissum-Moigrad, duminică 3 August

10:30   Vernisaj Expoziţia “Romanitate la Porolissum”, locaţia: Complexul Arheologic Daco-Roman Moigrad

11:00 – 11:20 Prezentare formaţie de luptă, Legio XV Apollinaris

11:20 – 11:40 Lupte cu gladiatori, Familia Gladiatoria Panonnica

11:40 – 12:00 Prezentarea Terra Dacica Aeterna

Tabăra dacilor. Ritual de înmormântare

12:00 – 12:20 Demonstraţie de luptă, Legio XV Apollinaris

12:20 – 12:40 Scene de călărie şi măiestrie, Terra Dacica Aeterna

12:40 – 13:00 Dans ritualic, New Style

13:00 – 13:15 Lupte între daci şi romani, Terra Dacica Aeterna

13:15 – 13:35 Lupte cu gladiatori, Familia Gladiatoria Panonnica

13:35 – 13:40 Scenetă „Post vamal roman”, Terra Dacica Aeterna

13:40 – 14:00 Lupte cu gladiatori, Familia Gladiatoria Panonnica

14:00 – 14:20 Atacarea postului vamal roman, Terra Dacica Aeterna

14:20 – 14:35 Dans oriental, New Style

14:35 – 15:00 Lupte gladiatori-daci, Terra Dacica Aeterna

15:00 – 15:10 Jonglerii cu foc

15:10 – 16:00 Ateliere de tir cu arcul, de aruncare cu suliţa la ţintă pentru spectatori, Terra Dacica Aeterna

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.